loader-logo

Pierwszy taki raport!

Przewodnik na podstawie badań o wykorzystaniu emojis w marketingu i komunikacji 

.
Okładka Do you speak emoji
  • Historia powstania
  • Wyniki
  • Rozumienie
  • Różnice
  • Marketing
  • UX
  • Inkluzywność
  • Dostępność
  • Komentarze ekspertów

W raporcie znajdziesz między innymi:

1. Historię i kontekst technologiczny powstania emojis

2. Wyniki badań nad komunikacją z wykorzystaniem emojis w polskim internecie

3. Jak ludzie rozumieją emojis? Wieloznaczność symboli i nieporozumienia

4. Różnice kulturowe, różnice pokoleniowe – i co z nich wynika?

5. Emojis z marketingu – jak możemy z nich korzystać? przykłady i inspiracje

6. Co może pójść nie tak? Wskazówki dla projektantów UX

7. Inkluzywność – czy emojis są dobre dla wszystkich?

8. Dostępność – dobre praktyki dotyczące treści wykorzystujących emojis

9. Komentarze ekspertów

myśląca twarz emoji ze znakami zapytania

Do you speak… EMOJI?

Emoji to podobno najszybciej rozwijający się język na świecie, warto zatem go lepiej poznać. Postanowiliśmy się mu lepiej przyjrzeć aby zrozumieć: jak użytkownicy i użytkowniczki polskiego Internetu korzystają z emojis.

Zbadaliśmy więc okoliczności oraz częstotliwość używania emoji w różnych sytuacjach, a także preferencje: po które emoji sięgamy najchętniej? Byliśmy też ciekawi różnic w rozumieniu poszczególnych emojis oraz intencji, z jakimi po nie sięgamy. Okazuje się bowiem, że wiele emojis dla każdego z nas może oznaczać coś zupełnie innego! Jakich emoji użyliby nasi respondenci gdyby chcieli wyrazić “szczery uśmiech” bądź “złość”? Na jakie symbole uważać, jeśli nie chcemy być źle zrozumiani? Czy pokolenie Z może dogadać się z Millenialsami? Te, oraz wiele innych zagadnień omówiliśmy w kontekście nie tylko komunikacji międzyludzkiej, ale też marketingu i user experience.
Pobierz raport

Do you speak emoji? Wykorzystanie emojis w komunikacji marketingowej
Wyniki badań, szanse, zagrożenia, wskazówki

TOP 3 najczęściej używane emoji.

Kolorowe serduszka są zdecydowanie jednym z najczęściej używanych emoji! Gdybyśmy wszystkie kolory serduszek policzyli jako jedną kategorię to okazałoby się, że aż co drugi respondent wskazał właśnie ten piktogram jako jeden z najczęściej używanych!
podium emoji: śmiech przez łzy, serduszko, zakłopotana
Aż 98% respondentów używa emoji w codziennej komunikacji ze znajomymi lub rodziną

Emojis weszły nam w krew!

Aż 98% respondentów używa emoji w codziennej komunikacji ze znajomymi lub rodziną - w messengerze, smsach, mailach. Prawie ¾ ankietowanych sięga po nie również w postach i komentarzach. Emojis zadomowiły się na dobre w naszym życiu! A jak to wygląda w pracy? Swobodną komunikację służbową ze współpracownikami urozmaica sobie 61% badanych osób. Z kolei w komunikacji formalnej decyduje się na to jedynie 9% z nich.

Ciekawostka: co trzeci respondent, związany z marketingiem, sięga po emojis również w treściach tworzonych w ramach obowiązków zawodowych.

(Prawie) zawsze?

Spośród wszystkich osób, które używają emoji aż co druga deklaruje, że towarzyszą one praktycznie każdej wysyłanej przez nich wiadomości!
53% respondentów (prawie) zawsze używa emoji
64% respondentów uważa, że emoji ze złączonymi dłońmi oznacza prośbę o zrobienie czegoś

Przybijasz piąteczkę czy się modlisz?🙏

Już od chwili, gdy ten znaczek pojawił się wśród zasobów emojis, budził kontrowersje. Niektórzy widzieli w nim ręce złożone do modlitwy, inni zaś - entuzjastyczne zbicie “high five”. Jakie znaczenie faktycznie kryje to emoji? Wygląda na to, że rozumiemy je coraz lepiej! 64% respondentów jest zgodnych: dla nich oznacza ono prośbę o zrobienie czegoś. Tylko 12% użyje go w intencji podziękowania. A jak to się ma do założeń twórców? Oficjalne znaczenie emoji Folded hands, czyli “złożone ręce”, przypisane przez unicode, to japońskie “proszę” lub “dziękuję”.

Uśmiech - pułapka

“jest nieobliczalny, może oznaczać wszystko (ale raczej wrednie)”

  • Osoby badane z najmłodszej grupy wiekowej (18-25), czyli pokolenie Z, mają negatywne skojarzenia z tą emoji - postrzegają ją jako fałszywy, nieszczery lub wymuszony uśmiech.
  • W komunikacji formalnej jest jednak uznawany za element zwrotu grzecznościowego, który zmiękcza komunikację. Jest bezpieczny do stosowania w komunikacji z osobami, które ledwo znamy.
  • Dla starszych respondentów, z grupy wiekowej 57-43, czyli pokolenia X, jest to po prostu miły, przyjacielski uśmiech bez drugiego dna.
  • Pobierz raport
    30% respondentów uznałoby zwykłą emoji uśmiechu za nieszczery uśmiech

    Chcesz zacytować fragment? Podpisz go:

    Karcz-Czajkowska, A., Glinkowska A., 2022, Do you speak emoji? Raport z badania dotyczącego komunikacji z wykorzystaniem emojis w kontekście prywatnym i profesjonalnym. https://research.jcd.pl/emojis/

    Potrzebujesz badań?

    Nie wiesz, od czego zacząć?
    Umów się na bezpłatną konsultację!

    Umów się!